01
01
HEALTMATER TERMAL MASAJ YATAĞI GS 8000 - İSTANBUL'DA BULUNAN SHOWROOMLARIMIZI ZİYARET EDEREK ÜCRETSİZ DENEYEBİLİRSİNİZ…
02
02
HEALTMATER TERMAL MASAJ YATAĞI GS 8000 - SHOWROOMLARIMIZ DA AYDA 60 000 KİŞİ ÜCRETİZ HİZMET ALMAKTADIR.
03
03
KUTULCANG - SAĞLIĞINIZIN KIYMETİNİ KAYBETMEDEN BİLİN ...
04
04
SAUNA - HER İLİMİZDE SADECE BİR BAYİLİK VERİLECEKTİR

Infrared Nedir?

Yazdır

 

  Isının ışıkla taşınma şekli olup, güneş ışıklarının bir kısmına verilen addır. İnfrared ışıklarının diğer ışıklardan (sarı, mavi  şekil ışık vb.) farkı ise ısıyı diğerlerinden daha fazla taşıyabilmesidir. Ayrıca uzay boşluğunu geçerek dünyamıza kadar gelen ve dünyayı ısıtan güneş ışıkları da infrared ışıklardır. 
  Infrared ışıkları güneş ışınlarının 0,76 - 300 mikrometre dalga boyu aralığındaki ışıklardır. Turuncu renginde olup, güneşin doğuşu ve batışı sırasında net olarak görülebilen ışıklardır.  

 

   

 

 

  Enfraruj-Ötesi Işınları kondüksiyon ve konveksiyon yoluyla yayılan bir tür ısıdır. 

  Enfraruj-Ötesi Işınlar enerjisini doğrudan ve anında, arada her hangi bir vasıta olmaksızın ve vücudumuzun içinde herhangi bir sıcaklık olmaksızın, vücudumuzda yol alırlar. Bu nedenle, organizmaların fonksiyonelliğini faaliyete geçirirler. Dalga boyunun osilasyon frekansı insan vücudununkine çok benzer bir yapıdadır.Enfraruj-Ötesi Işınlar bir organizmaya girdiğinde moleküllere dokunurlar ve moleküllerin daha fazla titremesine yol açarlar. Bu titreme daha sonra ısıya dönüşür.

  Enfraruj-Ötesi Işınlar aktif bir enerjidirler, iç organların çalışmasını sağlarlar ve deriye girerek vücudumuzun metabolizmasını faaliyete geçirirler.

  UZMAN DOKTOR EROL CAN'DAN;

  Infraredin en büyük özelliği havayı ısıtmadan yani havayı aracı olarak kullanmadan direkt olarak objeleri ısıtmasıdır. Güneş de ısısını dünyaya kadar ışığı ile taşımakta, kışın karlı havada bile güneş varken ortam ısısı artmaktadır. Infrared ışınları gözle görünmez spectrumundan ışının dalga boyutu 760 nanometre ile 343 mikrometre arasındadır. Daha kısa dalga boyutu kırmızı, turuncu, sarı görülür. Fizyoterapi amacıyla tasarlanmış ışık kaynaklarının gücü (300-1000 ve daha fazla watt) uygulama mesafesi ve süresi her kaynağa göre spesifiktir. Güç arttıkça mesafe artar süre kısalır. 

  Fizyoterapi merkezlerinde uygulama süresi 10-60 dk. arasındadır Infrared ışınları vücut dokularının 10-15 cm derinliğine kadar etkilidir. (kısa dalga-yüzeysel etki). Etki alanında dokuların ısısı artar, ciltte kızarıklık (eritem) oluşur. 

Kaynağın gücüne, uzaklığına ve uygulama süresine göre dokulardaki ısı amaca göre 38-42 derece olabiliyor. Işınlanan alanın dolaşım kalitesine göre oluşan ısının bir kısmını dolaşımla vücudun diğer dokularına dağılır ve bölgede aşırı ısınma ve yanıklar oluşmaz. Fakat dolaşım zayıf ise ve dikkat edilmezse eritem yanığa dönüşebilir. Uygulamanın kesilmesinden sonra ısı 30-60 dk. daha devam eder. Bu yüzden 1 saat geçmeden tekrar uygulama önerilmez. Işınlanan bölgede dolaşım artışı ile birlikte akyuvarların (lökosit) onları fagositoz (bakterileri yok etme) aktivitesi de artar. Bu etki ciddi olmayan iltihaplarda kullanılır.

                                                            

                            

 

  Terleme artar. Terleme ile birlikte birçok biyolojik aktif maddeler (toksinler) atılır. Sauna etkisi meydana gelir. 
Infrared ışınları etkisi hücre molekül seviyesinde de etkili olur. Hücrelerin metabolizması hızlanır. Ürettikleri fizyolojik maddeler artar. Isının etkisi ile hücre membranı (zarı) geçirgenliği artar. Infrared ışınları, kas tonusunu (gerginliği) azaltır. Böylece kaslardaki ve eklemlerdeki ağrı azalır.

  Kasları besleyen damarların spazmı çözülür,daha iyi beslenir ve birikmiş olan laktik asit atılır. Böylece ağrıya sebep olan laktik asidin kristalleri yok olur.

  Infrared ışınların refleks yolu ile sadece yüzeysel dokuları değil, akupunktur-akupressür noktaları üzerinde etkileri ile bir çok hastalığa faydalı olabilmektedir.Fizyoterapide standart uygulama 10-15 gündür. Tedavi edilen hastalığa göre 1-2 kür tekrarlanır.

 

  Infrared Işınlarının Uygulama Endikasyonları;

  a) Prifer sinir sistemi hastalıkları- nörit, nöralji ,radikulit. Hafif dozda günde bir kaçkez uygulanır.

  b) İltihabi ve dejeneratif eklem hastalıkları-artrit, artroz, osteoartroz, romatizma, diskondroz. İltihabi akut fazında
   olmamalıdır.

  c) Kas ve bağ hastalıklarında-miyalji (kas ağrıları),miyozit, tendomiyozit, tendovajinit, periartrit, sırt ve bel ağrıları kalça
    ağrıları.

  d) Diğer hastalıklar, sinüzit, üst solunum yolları iltihabı, bronşit ve bazı jinekolojik hastalıklar  

                          

 

  Kanser hastalıklarında tedavisi: kanser hücreleri ısıya dayanıklı değildir, normal hücrelerden farklı olup 42 derecenin üzerinde yaşayamazlar. Kimi kanser türlerinde ısı tedavisi uygulanır.

  Normalde bu tür tedavi fizyoterapi uzman doktoru tarafından seçilir ve uygulanır. Eğer tedavi merkezi hastanın evinden çok uzakta ise, ulaşımı zor ve zaman gerektirirse, dönüşte hasta soğuğa maruz kalacak ise tedavinin etkisi azalır, hatta üşütmeler meydana gelebilir. Böyle durumlarda belirlenmiş olan tedavi hastanın evinde de uygulanabilir.Bu amaçla tasarlanmış olan Infrared ışını kaynakları piyasada mevcuttur. Unutmamalıdır ki her tedavi amacıyla uygulanan ilaçlarda olduğu gibi fizyoterapi aygıt ve metotlarının da yan etkileri ve kontra endikasyonlar, ağır kalp hastalıkları, aşırı düşük ve aşırı yüksek tansiyon, kalp pili taşıyan hastalar, açık yarası olan hastalar, enfeksiyon hastalıkları, yüksek ateşi olanlar, bilinçli davranamayan kişiler, küçük çocuklar, aşırı yaşlılar vs. Infrared tedavisi esnasında her hangi bir beklenmeyen şikayet meydana geldiğinde hasta kendi doktoruna başvurmalıdır. 

                             

 

Copyright 2011 Infrared Nedir?. SAĞLIĞINIZIN KIYMETİNİ KAYBETMEDEN BİLİN ...

asys asys1 asys1.net